Tõlluste mahemõis

Eurobio Lab otsis Saaremaal kaua ja hoolikalt looduskosmeetika tootmiseks sobivat haruldaste taimede kasvatamise kohta. Just selliseks kohaks osutus Tõlluste mõis, mis kujutab endast saarele omast kultuurilise ja loodusliku heaolu sümbioosi.

Mõisa ajalugu

Eurobio Lab asutas 2014. aastal saare lõunaosas, Pihtlas ökofarmi. Farm asub 16. sajandil rajatud Tõlluste mõisa maadel, ligikaudu viiel hektaril.

Tõlluste mõisa ajalugu ulatub 16. sajandisse, kui maavalduse omanikuks sai Tölsenite suguvõsa, kes püstitasid neil maadel ka esimese maja. Perekond pärines ühest Eesti ülikute perekonnast, kellest pärinevad lood panid aluse Suure Tõllu legendile. Mõisa nimi on seotud Saaremaa vägilase nimega. 

Ajaloo jooksul on mõis olnud von Taube, von Budde ja von Ungerni perekonna valduses. 1747. aastal valmis puust ja kivist härrastemaja. 1788. aastal omandas mõisa täielikult von Saß ning 1820. aastal ehitati veel üks, klassitsistlikus stiilis suurem härrastemaja. Suurem osa ajaloolistest ehitistest on vaatamata saare tugevate tuulte tõttu tehtud hädavajalikele remontidele tänaseni säilinud.

Lisaks arhitektuurilisele ansamblile on Tõlluste mõisa tähtis osa ka seda ümbritsev puhas loodus, mis võimaldab kasvatada kosmeetikatoodete tootmiseks vajalikke taimi. Mõisa ümbritseb maaliline vanade tammede, õunapuude, pajude, hallide pähklipuude ja kadakaorgudega park. Läheduses on ka mõisale kuuluvad põllud taimede kasvatamiseks. Taimi kuivatatakse traditsiooniliselt 16. sajandist pärit õlgkatusega kivimajas. Esimesed farmi istutatud taimed olid rukkilill, teekummel, saialill ja valge mesikas. Esimene saak saadi 2016. aasta suvel.