Legend Suurest Tõllust

Suur Tõll (Suur Tõll – Saaremaal elanud Eesti mütoloogiline tegelane). Vägilane-maaharija on tuntud oma võitluste poolest Eesti rahva vaenlastega. 

Suur Tõll elas Tõlluste külas koos oma naise, samuti suure ja tugeva Piretiga. Tõll haris oma mõisas maad ja püüdis kala koos kõigi teiste küla elanikega, vaatamata sellele, et ta oli kohalik valitseja.

Tänu oma suurele kasvule võis Tõll jalgsi merest läbi käia ja tema kuusepuust tehtud kepp oli umbes kümne ja poole meetri pikkune. Eesti uskumuste kohaselt oli Tõll tuntud oma ägeda loomu, kuid hea südame poolest ning tuli lihtsatele inimestele alati appi.

Eesti mütoloogia järgi oli Tõllul vaenlane – Vanapagan. Vanapagan kehastab saare müütilist kurjust. Legendi järgi lõhkus Vanapagan Tõllu maja, kuid kuna hea saab kurjast võitu, siis võitis võitluse Tõll.

Teise legendi järgi asus Tõll võitlusesse saarele tunginud ristirüütlitega, kuid kuna jõud polnud võrdsed, raiusid rüütlid Tõllul pea otsast. Pead mõõgal hoides (teise versiooni kohaselt kaenla alla), läks Tõll surema, kuid lubas veel enne surma, et tõuseb hauast ja tuleb oma rahvale appi, kui vaenlane jälle sõjaga nende vastu tuleb – kutsutagu teda vaid.

Nii peavad kohalikud elanikud Tõllu saare sümboolseks kaitsjaks.